Jak wytwarzane jest energia elektryczna ze źródeł odnawialnych - PV, Wind

15.04.2021

  SI 

Tym razem uczniowie klasy 3aT i 2aTg wzięli udział w spotkaniu z Panem Sebastianem Godniewicz – absolwentem Politechniki Gdańskiej, pracownikiem Spółki Global Maritime, projektantem, mgr inż. specjalistą zajmującym się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych. Spotkanie online przygotowane zostało we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną pod hasłem: „Jak wytwarzana jest energia elektryczna ze źródeł odnawialnych 
– PV, Wind”.

Pan Sebastian Godniewicz rozpoczął spotkanie od przedstawienia profilu działalności firmy  Global Maritime, która jest niezależną firmą konsultingową, oferującą szeroki zakres usług doradczych i inżynieryjnych dla przemysłu morskiego i offshorowego. Firma zajmuje się projektowaniem instalacji morskich i jednostek pływających, niezależną weryfikacją projektową jak i bezpieczeństwem morskim. Zatrudnia specjalistów z wielu dziedzin. Udziela wsparcia technicznego dla projektów farm wiatrowych morskich i lądowych, prowadzi nadzór inwestycji energetycznych, elektrowni i farm wiatrowych. 

Do czego potrzebna nam jest energia elektryczna i jak ją pozyskujemy? Najwięcej energii elektrycznej zużywamy w przemyśle i budownictwie, ale równie stosunkowo dużo w gospodarstwach domowych  (ogrzewania wody i powietrza,  oświetlenie), a zakres jej pozyskiwania jest coraz większy. Już nie tylko są to elektrownie węglowe, elektrociepłownie, ale i elektrownie wodne, geotermalne, fotowoltaiczne, wiatrowe.

Pan Sebastian Godniewicz podczas spotkania wskazał na najistotniejsze elementy związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Omówił zasady budowy elektrowni wiatrowych z uwzględnieniem posiadanych informacji dotyczących warunków wietrzności w Europie,  przedstawił zasady konwersji energii potencjalnej i kinetycznej wody oraz rodzaj wykorzystywanych turbin wodnych w elektrowniach wodnych, konwersję energii promieniowania słonecznego oraz parametry źródeł odnawialnych. Zaprezentował również ogólny projekt morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, a co się z tym wiąże sposoby posadawiania morskich elektrowni wiatrowych. Przedstawił, jak wygląda pływająca farma wiatrowa Kincardine, przy realizacji której brała udział również firma Maritime Global. Prowadzący spotkanie wyjaśnił również,  jak działają i jak wyglądają morskie elektrownie wiatrowe oraz wskazał na istotę budowy i utrzymania  magazynów energii w Polsce.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób możliwe jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych,  a także  przy realizacji jakich zadań zawodowych będą mogli wykorzystać swój potencjał zawodowy zdobyty podczas edukacji w szkole średniej i w jakim kierunku go dalej rozwijać.  

Wróć