Jak oszukać mózg by uczyć się skutecznie – zajęcia w ramach Tygodnia Mózgu

10.04.2024

Nauka szkolna to dla wielu uczniów przykry obowiązek. Większość ludzi lubi uczyć się, aczkolwiek niekoniecznie tego czego wymaga nauczyciel.

Jak to zrobić, żeby nauczyć się szybko i w miarę bezboleśnie. Jak sprawić, żeby nauka nie była przykrym obowiązkiem, ale świadomą drogą do realizacji wyznaczonych celów?

Zajęcia z psychologiem przeprowadzone w klasach pierwszych wyposażyły uczniów w wiedzę, która może okazać się pomocna w nauce, gdy zostanie wdrożona:

Nie myśl, że musisz – tylko że się decydujesz! Emocje negatywne związane z nauką blokują zapamiętywanie i obniżają motywacje.
Ucz się systematycznie – mózg wymaga powtórek, żeby utworzyć trwały szlak pamięciowy.
Sprawdzaj czy umiesz – poczucie, że wiesz często jest złudne. Nie daj się oszukać swojemu mózgowi! To ty go przechytrz sprawdzając czy na pewno pamięta!
Nie ucz się na pamięć – staraj się zrozumieć! Ćwicz! Bądź kreatywny w uczeniu, porównuj, grupuj, kojarz. Twórz własne notatki, wybieraj treści ważne! 
Unikaj dystraktorów – wykorzystaj cykl pracy umysłowej (15 minut zajmuje Ci samo rozgrzanie Twojego mózgu, nie marnuj go zaglądając w telefon czy rozpraszając się innymi rzeczami!) Potrafisz nawet 90 minut poświęcić na intensywną pracę umysłową!
Planuj swoją naukę! Decyduj jakie cele chcesz osiągnąć i monitoruj postępy.
Pamiętaj, że zadanie ukończone dostarcza emocji pozytywnych, a zaległe emocji negatywnych, co wpływa na Twoją samoocenę!
A co możesz jeszcze zrobić dla swojego mózgu?

Odżywiaj się zdrowo. Jedz dużo warzyw oraz jedz dobre tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz w tłustych rybach.
Dbaj o odpowiednią ilość snu. 
Ruszaj się. Aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu!
Unikaj używek! Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg.
Liczymy na to, że na to, że powyższe zajęcia z uczenia się pomogą Wam skuteczniej i szybciej zdobywać wiedzę! Powodzenia!

     

Wróć