Zabytki barokowe Wejherowa

12.01.2024

Wejherowo zostało założone w 1643 r. przez Jakuba Wejhera. To okres baroku, stąd w mieście zabytki barokowe. Uczniowie klasy 2dT i 2fT w ramach realizacji podstawy programowej z historii dnia 10 stycznia 2024 r. zwiedzili ratusz, klasztor wraz z podziemiami oraz kościół pw. Św. Trójcy. W ratuszu zwiedzili sale historyczne. W dwóch salach obejrzeli m.in. makiety: miasta oraz Kalwarii Wejherowskiej, drzewo genealogiczne Wejherów, dokument dotyczący spraw finansowych podpisany przez króla Jana II Kazimierza i Jakuba Wejhera oraz fragment najstarszej mapy miasta.  W „najmłodszej” sali „spotkali się” z jednym z burmistrzów Wejherowa z okresu międzywojennego – Teodorem Bolduanem, który opowiedział o życiu mieszkańców, zmianach, które nastąpiły w tym okresie w mieście.

Następnie uczniowie obejrzeli kościół pw. Św. Anny oraz znajdujące się pod nim krypty, w których pochowany jest założyciel miasta wraz z żonami i dziećmi oraz jedni z późniejszych właścicieli Wejherowa – Przebendowscy. W podziemiach klasztoru spoczywają również zakonnicy i dobrodzieje klasztoru i Kalwarii. W podziemiach uczniowie mieli możliwość zobaczyć suknię pierwszej żony Jakuba Wejhera – Anny Elżbiety.

Po zwiedzeniu klasztoru uczniowie przeszli do kościoła pw. Św. Trójcy. 
Podczas zwiedzania Wejherowa uczniowie rozwiązywali zadania z karty pracy dotyczące zwiedzanych miejsc. 
Uczniowie poznali tylko niewielki fragment historii Wejherowa, które skrywa jeszcze wiele ciekawostek. 

Dzięki takiej „żywej” lekcji historii uczniowie zobaczyli, że historia to nie tylko książki, ale także otaczające nas miejsca, które znamy z „widzenia” i mijamy po drodze pędząc ku przyszłości. 

 

Wróć