PORTA KMI POLAND S.A.

10.03.2023

Uczniowie klasy 4bTp dnia 28.02.2023 r. odwiedzili firmę  PORTA KMI POLAND  S.A. z siedzibą w Bolszewie – dużego, lokalnego pracodawcę, funkcjonującego na rynku od blisko 30 lat. W firmie powitał nas Pan Miłosz Floriański, HR Business Partner. 

Na początku spotkania przedstawiono uczniom profil działalności firmy. Początki zakładu sięgają 1992 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy zakład produkcyjny w Bolszewie, produkujący skrzydła drzwiowe i w którym do dziś mieści się główna siedziba Spółki. Kolejne lata to dynamiczny rozwój firmy. Budowa wyspecjalizowanych zakładów w Ełku, Suwałkach oraz Rumunii, aż po otwarcie nowoczesnego parku maszynowego PORTA STEEL. Pan Miłosz Floriański wskazał, iż obecnie w firmie zatrudnionych jest już ok. 2000 osób, omówił politykę zatrudnienia realizowaną w firmie, wskazując benefity na jakie mogą liczyć pracownicy oraz podkreślił fakt, iż ok. 40% pracowników firmy pracuje w niej dłużej niż 10 lat.   

Przed zwiedzaniem jednostki, uczniowie zostali dodatkowo przeszkoleni w zakresie obowiązujących przepisów BHP, a każdy otrzymał specjalne nakładki na obuwie oraz kamizelki odblaskowe. Zwiedzanie rozpoczęto od hal produkcyjnych, gdzie uczniowie zobaczyli jak wygląda proces produkcyjny, a także mieli możliwość zobaczenia nowej, w pełni zautomatyzowaną linii produkcyjnej z modelem autorskim zastosowanym w firmie. Z uzyskanych informacji wynika, 
iż w  firmie m.in. podczas jednej zmiany roboczej z linii produkcyjnej schodzi średnio 300 skrzydeł drzwiowych. Przemieszczając się po zakładzie, uczniowie zadawali pytania dotyczące samego procesu produkcji, maszyn wykorzystywanych w jednostce, ich parametrów technicznych, zadań wykonywanych przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach zgodnych z ich kierunkiem kształcenia – technika elektryka. Pytania dotyczyła również systemu pracy, możliwości zatrudnienia, uprawnień jakie powinna posiadać osoba ubiegająca się o zatrudnienie w firmie.

Wizyta w PORTA KM POLAND S.A. dała uczniom możliwość zapoznania się z rzeczywistymi warunkami pracy, środowiskiem przyszłej pracy zawodowej z jakim mogliby mieć do czynienia,  realizując zadania zawodowe zgodne z kierunkiem kształcenia. Dziękujemy za umożliwienie zwiedzania zakładu.   

 

Wróć