Tomasz Fopke - 22.04.2015 r

W bibliotece ZSP nr 2, w dniu 22 kwietnia 2015 r., gościł p. Tomasz Fopke, znany satyryk i działacz kultury kaszubskiej, obecnie dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Spotkanie  zorganizowała p. Małgorzata Olszak z okazji Międzynarodowego Dnia Książki przypadającego w kwietniu, a uczestniczyli  w nim uczniowie z kl. 1 aT i z kilku innych klas rozumiejący język kaszubski. 

Gościa powitali i informację o jego twórczości przedstawili: Magdalena Block - kl. 2 bLO, Dominika Kołodziejska - kl. 2 bLO, Konrad Warmke - kl. 1 fT.

Autor rozmawiał z młodzieżą po kaszubsku, opowiedział o początkach swojej twórczości: pasja tworzenia satyr zaczęła się od zbierania książeczek z humorami i tłumaczenia ich na j. kaszubski, p. Fopke zaczął pisać także własne teksty. Przetłumaczył, znane prawie wszystkim z dzieciństwa, wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima – recytował „Rzepkę”, „Na straganie”, „Murzynka Bambo”, jednocześnie rapując z młodzieżą. Po co tłumaczył na j. kaszubski? – aby zachęcić młodych ludzi do czytania w tym języku. Młodzież czytała także wiersze i dowcipy po kaszubsku. 

Opowiadając żarty i czytając satyry p. Fopke prosił o uważne słuchanie,  po czym ogłaszał mini konkursy i pytał o znaczenie poszczególnych słów w tekście - za każdą dobrą odpowiedź uczniowie otrzymywali w nagrodę tomiki poezji, karty z wierszykami, płyty z nagraniami Kaszubskiego Idola 2014. 

Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Olszak.