ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW

 

1. Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
2. Kandydat przybywający z zagranicy jest kwalifikowany do technikum i branżowej szkoły I stopnia - na podstawie nw. dokumentów:
  a. świadectwa, zaświadczenia lub innego dokumentu stwierdzającego ukończenie szkoły lub kolejnego etapu edukacji za granicą 
    lub
    świadectwa, zaświadczenia lub innego dokumentu wydanego przez szkołę za granicą, wskazującego klasę lub etap edukacji, który kandydat  ukończył. Jeżeli ustalenie sumy lat nauki szkolnej nie jest możliwe na podstawie świadectwa, zaświadczenia lub innego dokumentu, rodzic kandydata składa stosowne, pisemne  oświadczenie. 
  b. zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
3. Wszystkie używane przez kandydata dokumenty, mogą, nie muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
4. Jeżeli kandydat przybywający z zagranicy nie może przedłożyć ww. dokumentów, zostaje zakwalifikowany do odpowiedniej klasy oraz przyjęty do szkoły na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. 
  a.
b.
c.
Termin rozmowy kwalifikacyjnej ustala dyrektor szkoły. 
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza dyrektor szkoły, z udziałem, w razie potrzeby, nauczyciela lub nauczycieli.
W przypadku ucznia przybywającego z zagranicy, który nie zna języka polskiego, rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się w języku obcym, którym posługuje się uczeń. W razie potrzeby należy zapewnić w rozmowie kwalifikacyjnej udział osoby władającej językiem obcym, którym posługuje się uczeń.