W poniedziałek 27 kwietnia 2026 r. odbył się w naszej szkole szkolny konkurs recytatorski poezji polskich kobiet pod patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia.
Organizatorami byli nauczyciele j. polskiego i nauczyciele bibliotekarze, p. Małgorzata Olszak i p. Natalia Strągowska. Jury reprezentowały panie: Elwira WORZAŁA - Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia,
Alicja DURYS - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia, Sylwia Pawłowska, wicedyrektor, nauczyciel j. polskiego i j. angielskiego oraz Justyna Wołowska, opiekun szkolnego koła teatralnego, nauczyciel j. angielskiego.
Uczniowie recytowali utwory poetek urodzonych pod koniec wieku XIX: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Kazimiery Iłłakowiczówny a także żyjących i piszących w wieku XX, jak Halina Poświatowska i Wisława Szymborska, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. W wyborze utworów do recytacji ta autorka cieszyła się największym powodzeniem.
Uczniowie nie ominęli także poetek współczesnych jak Ewa Lipska, Barbara Zielińska czy Małgorzata Mirosławska. W konkursie uczestniczyło 21 uczniów.
I miejsce ex aequo:
Sebastian Pranga - kl.1aBS za wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”,
Aleksander Wiśniewski - kl. 4gT za wiersz Małgorzaty Mirosławskiej „Głupota”.
II miejsce ex aequo:
Bartosz Knut - kl. 4gT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Pomyłka”,
Piotr Zakrzewski - kl. 4aT za wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Droga jedyna”.
III miejsce ex aequo:
Jan Najdowski - kl. 3pLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Altruitki”,
Paula Urban - kl. 3aLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy”.
Wyróżnienia:
Oliwier Mienik - kl. 1fT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”,
Mateusz Kujawski - kl. 4aT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Trochę o duszy”,
Ignacy Sułkowski - kl. 3pLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Lepieje”.
Narratorzy: Weronika Czaplińska i Aleksander Dobek z kl. 4fT.
Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: Dawid Kwidzinski - kl. 2bBS, puzon, Szymon Schulz kl. 2bBS i Antoni Majkowski kl. 3fT - akordeon.
Obsługa fotograficzna: Piotr Śmigielski - kl. 1fT.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.