Szkolny konkurs recytatorski poezji polskich kobiet - 27.04.26 r.

28.04.2026

W poniedziałek 27 kwietnia 2026 r. odbył się w naszej szkole szkolny konkurs recytatorski poezji polskich kobiet pod patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia.

Organizatorami byli nauczyciele j. polskiego i nauczyciele bibliotekarze, p. Małgorzata  Olszak i p. Natalia Strągowska.  Jury reprezentowały panie: Elwira WORZAŁA - Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia,
Alicja DURYS - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Gdynia, Sylwia Pawłowska, wicedyrektor, nauczyciel j. polskiego i j. angielskiego oraz Justyna Wołowska, opiekun szkolnego koła teatralnego, nauczyciel j. angielskiego.

Uczniowie recytowali utwory poetek urodzonych pod koniec wieku XIX: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Kazimiery Iłłakowiczówny  a także żyjących i piszących w wieku XX, jak Halina Poświatowska i Wisława Szymborska, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. W wyborze utworów do recytacji ta autorka cieszyła się największym powodzeniem.

Uczniowie nie ominęli także poetek współczesnych jak Ewa Lipska, Barbara Zielińska czy Małgorzata Mirosławska. W konkursie uczestniczyło 21 uczniów.

I miejsce ex aequo: 
Sebastian Pranga - kl.1aBS za wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”,
Aleksander Wiśniewski - kl. 4gT za wiersz Małgorzaty Mirosławskiej „Głupota”.

II miejsce ex aequo: 
Bartosz Knut - kl. 4gT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Pomyłka”,
Piotr Zakrzewski - kl. 4aT za wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Droga jedyna”.

III miejsce ex aequo: 
Jan Najdowski - kl. 3pLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Altruitki”,
Paula Urban - kl. 3aLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy”.

Wyróżnienia:
Oliwier Mienik - kl. 1fT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”,
Mateusz Kujawski - kl. 4aT za wiersz Wisławy Szymborskiej „Trochę o duszy”,
Ignacy Sułkowski - kl. 3pLO za wiersz Wisławy Szymborskiej „Lepieje”.

Narratorzy: Weronika Czaplińska i Aleksander Dobek z kl. 4fT.
Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: Dawid Kwidzinski - kl. 2bBS, puzon, Szymon Schulz kl. 2bBS i Antoni Majkowski kl. 3fT - akordeon.
Obsługa fotograficzna: Piotr Śmigielski - kl. 1fT.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. 

 

Wróć