Wykłady o empatii, równości i budowaniu bezpiecznej przestrzeni szkolnej

27.11.2025

Wczoraj w ramach realizacji kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch wartościowych wykładach poświęconych empatii, równości i świadomemu kształtowaniu bezpiecznego środowiska szkolnego.

Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Maciej Piecha, który zachęcił społeczność szkolną do podpisania się pod wspólnym manifestem sprzeciwu wobec przemocy. Podkreślił znaczenie solidarności, odpowiedzialności i wzajemnego wsparcia w codziennym życiu szkoły. Pierwszy wykład – „Inni, ale tacy sami. Jak naprawdę widzieć osoby z niepełnosprawnościami” Joanny Szur – skłonił młodzież do refleksji nad tym, jak świadomie i z empatią postrzegać osoby z niepełnosprawnościami. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób unikać stereotypów, jak realnie wspierać innych oraz jak budować relacje oparte na szacunku i zrozumieniu.

Drugi wykład – „Razem tworzymy szkołę, w której każdy czuje się bezpiecznie” Marty Górskiej-Szczotkowskiej – dotyczył wspólnego tworzenia kultury bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Uczniowie zostali wyposażeni w mechanizmy rozumienia przemocy oraz psychologicznych przyczyn trudności w reagowaniu na nią. Poruszono także temat świadomości własnych granic oraz roli rówieśników w przeciwdziałaniu krzywdzie. Podczas spotkania przypomniane zostały również Standardy Ochrony Małoletnich, a szczególnie rola uczniów w ich współtworzeniu oraz odpowiedzialność za ich praktyczne wdrażanie w codziennym życiu szkoły.

Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży, stając się inspiracją do rozmów o empatii, uważności i wspólnym dbaniu o bezpieczeństwo. Dziękujemy uczniom za pełne zaangażowanie i dbanie o bezpieczne relacje w szkole każdego dnia.

 

Wróć