Stres – jak sobie z nim radzić?

21.04.2021

    

Dnia 21.04.2021r. uczniowie klasy 2eTp wzięli udział w webinarze pt. „Stres – jak sobie z nim radzić?”. Spotkanie online  przygotowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku poprowadziła Pani Sylwia Kozłowska-Zapiec.

Każdy z nas ma do czynienia ze stresem, który z jednej strony jest reakcją na zagrożenie, ale z drugiej - mobilizuje organizm do działania. Stres jest reakcją dynamiczną, skłaniającą do podjęcia zachowań, mających przywrócić stan równowag, ale czy ma sens?  Takie pytanie zadała młodzieży prowadząca spotkanie.  

Pani Sylwia Kozłowska-Zapiec wskazała, iż stres może być spowodowany stylem życia, sposóbem myślenia, środowiskiem, w którym żyjemy, może wynikać z czynników społecznych. Przedstawiła, jakie mogą być objawy stresu zarówno te fizjologiczne, psychologiczne jak i behawioralne. Przekornie wskazała: „Co należy zrobić, żeby efektywnie zestresować się przed egzaminami?”. Zaproponowała kilka sposobów, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem, zaczynając od zasady utrzymania równowagi, dotyczącej rozkładu dnia 3x8, ustalania priorytetów (co jest ważne, pilne), zwracania uwagi na  „pożeracze czasu”. Prowadząca spotkanie podkreśliła, iż ważne jest również, by pamietać o zdrowej i zbilansowanej diecie, prawidłowym oddechui aktywności sportowej.

Dzięki wskazówkom przekazanym przez Panią  Sylwię Kozłowską-Zapiec uczniowie poznali różne metody radzenia sobie ze stresem, które mogą wykorzystać w trudnych momentach i wybrać taką, która najbardziej im odpowiada.

Wróć