Dzień Książki i Praw Autorskich

24.04.2024

To znane na całym świecie święto mające na celu promocję czytelnictwa, recytatorstwa  i ochrony własności intelektualnej obchodzone również było 
w szkolnej bibliotece. Samo święto narodziło się w Katalonii gdzie  zgodnie  z tradycją kobiety były obdarowywane w ten dzień czerwonymi różami, 
a z czasem zaczęły się odwzajemniać mężczyznom podarunkami w postaci książek. 

W czasie pogadanek w bibliotece szkolnej uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę, że każdy z nas jest twórcą. Wiedza ta jest potrzebna, żeby zrozumieć, iż prawo autorskie nie dotyczy tylko wybranych osób związanych z kulturą czy przemysłem. Dotyczy nas wszystkich. Ma chronić nie tylko twórców, ale zrozumieć świadome uczestnictwo w kulturze.

Dla czytelników została przygotowana loteria. Czytelnicy losowali karteczki z numerami. Na każdym losie znajdował się cytat na temat książek służący urozmaiceniu losu i podzieleniu się  zachętami do czytania. Czytelnicy sprawdzali na plakacie, które kategorie wylosowali. Kategorie zostały tak przygotowane by umożliwiły dopasowanie wielu atrakcyjnych książek. Czytelnicy wymieniali kupony na książki.

Drodzy czytelnicy, motywujemy samego siebie do czytania książek. Zachęćmy swoich najbliższych, by sięgnęli po literaturę piękną, dokument czy biografię. Dobrym pomysłem będzie wyrażenie opinii o książce  bliskiej nam osobie. Zawsze możemy to zrobić w interesujący sposób przedstawiając część fabuły a następnie bez zdradzania szczegółów poinformować o zaskakującym zakończeniu!

Z okazji Święta Książki polecam czytelnikom ciekawe fakty o książkach:
https://www.empik.com/pasje/20-niezwyklych-faktow-o-ksiazkach,12132,a

Ośrodek Działań Ekologicznych ,, ŹRÓDŁA’’ przygotował dla czytelników zakładki okazji tak popularnego święta. Wystarczy pobrać plik pdf, wydrukować i wyciąć oraz włożyć do czytanej książki!
https://www.ekokalendarz.pl/tag/zakladka/

Wydarzenie zorganizowała Ilona Zadrożna -  nauczyciel bibliotekarz.

Wróć