Warsztaty z robotyki w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

27.03.2024

W ramach podjętej współpracy z Pomorską Strefą Ekonomiczną, uczniowie klasy 4eT i 2fT dnia 26.03.2024 r. uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Spotkanie z uczniami, kształcącymi się w zawodzie technik programista i technik informatyk, poprowadziła Pani Monika Kurska, przygotowując dla uczniów wykład pt. „Wstęp do robotyki”. Młodzież dowiedziała się czym charakteryzowała się pierwsza rewolucja przemysłowa, jak w branży motoryzacyjnej w Polsce, w latach 70-tych, wyglądał proces produkcyjny pierwszych Fiatów 126p, a jak wygląda obecny w fabryce silników Mercedesa w Jaworznie – inteligentnej fabryce, pracującej na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju. Ponadto prowadząca wyjaśniła młodzieży, co oznacza definicja robota przemysłowego oraz jaka jest historia robotyki, omówiła poszczególne typy robotów (autonomiczno mobilne, przegubowe, humanoidy, coboty, hybrydy), wskazując na ich funkcjonalność i zastosowanie w określonych obszarach związanych z obsługą maszyn, paletyzacją, spawaniem, ogrzewaniem, montażem automatycznym. 

Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły. Każdy z zespołów wziął udział w warsztatach z obszaru doradztwa zawodowego poprowadzonych przez Panią Annę Kociuba oraz warsztatach z robotyki, które także poprowadziła Pani Monika Kurską. Każdy z uczniów mógł wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu obsługi robotów oraz programowania i w sposób praktyczny posterować  robotami za pomocą teachpendanta. Początki z robotami Fanuca, ABB, czy KUKA może nie były łatwe, ale praktyka i praca zespołowa, zdziałały cuda.

Dziękujemy za  profesjonalne i ciekawe zajęcia przygotowane dla młodzieży.

 

Wróć