21 marzec - Światowy Dzień Zespołu Downa

16.03.2021

21 marzec to dzień szczególny. Przypada na niego Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie została wybrana przypadkowo; 21. dzień 3. miesiąca w roku - to właśnie ten trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze chromosomów w łańcuchu DNA odpowiada za występowanie wady genetycznej jaką jest trisomia 21.

Po co obchodzimy ten dzień?

Osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa mają na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także wzrost tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Istotne jest pełne uczestniczenie osób z zespołem w życiu społecznym, zawodowym, ale także pełnym dostępem do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Jakie są skutki trisomii?

Trisomia  zmienia tempo rozwoju człowieka. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Do niedawna uważano, że Zespół Downa jest przyczyną upośledzenia umysłowego. Jednak to przede wszystkim brak wczesnej stymulacji i rehabilitacji prowadził do wtórnego upośledzenia. Dziś wiadomo, że zdolności intelektualne i rozwój społeczny osób z zespołem Downa w dużej mierze zależą od warunków środowiskowych. Dlatego właśnie tak ważna jest świadomość społeczna i wczesna rehabilitacja także zdrowotna. Osoby z trisomią często cierpią na wady serca, schorzenia układu pokarmowego, Alzheimera czy zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia związanego z otyłością.

Co możemy zrobić?

Zachęcamy Was do przyłączenia  się do akcji promującej Światowy Dzień Zespołu Downa cele z nim związane. Wystarczą do tego… kolorowe skarpetki. Szczegóły akcji dostępne są w mediach społecznościowych SU.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i zrobić coś jeszcze zachęcamy do zapoznania się ze stroną Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani. Znaleźć tam można wiele rzetelnych informacji i sposób na wsparcie osób z trisomią.

https://www.bardziejkochani.pl/zespol-downa/co-to-jest-zespol-downa/

Chwila ze Stingiem warta releflekcji:

https://www.youtube.com/watch?v=SKku4RAWa4M&t=65s

Specjaliści szkolni i Samorząd Uczniowski

Wróć