TYDZIEŃ MÓZGU w ELEKTRYKU w dniach 13-17 marca

23.03.2023

Mózg to 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny. Składa się głównie z wody (1,5 litra), białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych. Jest to najbardziej złożony organ w ciele człowieka. Wraz z rdzeniem kręgowym tworzy ośrodkowy układ nerwowy. Kontroluje nasze ciało, wszystkie procesy w nim zachodzące.

Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych zwanych neuronami, których ilość waha się pomiędzy 90 a 200 miliardami. Liczba ogromna, jednak nieporównywalnie mniejsza, niż ilość połączeń pomiędzy nimi. Każdy neuron styka się bowiem z 10-50 tysiącami innych neuronów, tworząc w ten sposób niewyobrażalne ilości sieci połączeń, które powstają przede wszystkim wskutek uczenia się. 

Światowy Tydzień Mózgu to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku.

Elektryk kolejny raz przyłączył się do obchodów Tygodnia Mózgu. Akcje zorganizowały panie Małgorzata Olszak oraz Agnieszka Kamińska we współpracy z psychologiem szkolnym. Przez cały tydzień w Bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość obejrzenia naukowych webinariów zgodnych z tematyką święta. Dostępne były dla nich również łamigłówki i ćwiczenia stymulujące pracę mózgu takie jak labirynty, sudoku, gry logiczne, zadania z Mensa, zagadki lateralne i inne. Na ścianie biblioteki zawisła gazetka edukacyjna informująca o wpływie środków psychoaktywnych na mózg.

Pani psycholog Marta Górska-Szczotkowska przeprowadziła zajęcia z siedemnastoma klasami: ”Jak oszukać mózg, żeby uczyć się skuteczniej” zdradzające metody uczenia się mózgu i zasady pracy mózgu związane z uczeniem się. Liczymy na skorzystanie z wiedzy zaszczepionej podczas Tygodnia Mózgu i pełnej koncentracji uwagi uczniów na tym co dla nich ważne.

źródło
https://www.neurogra.pl/podstawa-naukowa/czym-jest-mozg

 

Wróć