Dzień Walki z Depresją w Elektryku

24.02.2023

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Wejherowski Elektryk również włączył się w popularyzowanie wiedzy na temat tej podstępnej i groźnej choroby.

W dniu 21 lutego klasy: 3aT, 3cT, 3eT, 4fTg,  3bT, 3dT, 3fT, 3gT, 4aTg, 4gTg wzięły udział w prelekcji wygłoszonej przez lekarza psychiatrę Przemysława Sierackiego. Uczniowie mieli okazję posłuchać o objawach depresji, przebiegu oraz możliwych sposobów leczenia tej ciężkiej choroby. Młodzież miała możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania od lekarza specjalisty. 

Od 21 lutego do dnia 23 lutego pedagodzy szkolni w ramach zastępstw przeprowadzili również pogadanki na temat depresji oraz przekazali młodzieży kontakty do miejsc gdzie mogą szukać pomocy dla siebie bądź bliskich, którzy chorują na depresję. 

Pamiętajmy!
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.

Depresję trzeba leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego.

Z życzeniami zdrowia!
Pedagodzy szkolni

*Szczególne podziękowania składamy Panu Przemysławowi Rojewskiemu za ogromne wsparcie podczas organizacji i realizacji przedsięwzięcia.

 

Wróć