Elektrownia Wodna Żarnowiec

29.11.2022

Uczniowie klasy 4cTg i 4aTp dnia 24.11.2022 r. zwiedzali Elektrownię Wodna Żarnowiec. O obiekcie opowiadał i oprowadzał Pan Ireneusz Gołda.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii budowy Elektrowni - największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Budowę elektrowni rozpoczęto 01.06.1973 r., a jej uruchomienie nastąpiło w 1983 r. W początkowym okresie elektrownia miała spełniać rolę akumulatora energii dla powstającej w  pobliskim Kartoszynie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Górny zbiornik wodny elektrowni stanowi zbiornik Czymanowo wybudowany w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Jest to sztuczne jezioro o powierzchni 135 ha i pojemności 13,8 mln m3, co pozwala na zgromadzenie 3,6 GWh energii elektrycznej. Zbiornik dolny stanowi natomiast Jezioro Żarnowieckie. Elektrownia wyposażona jest w cztery jednakowe hydrozespoły odwracalne o mocy dla pracy turbinowej 716MW, a dla pracy pompowej 800 MW.  Turbiny uruchamiane są zdalnie z Krajowej Dyspozycji Mocy w Warszawie.

Z uwagi na fakt, iż Elektrownia jest zakładem produkcyjnym w ruchu ciągłym,  już w kaskach ochronnych udaliśmy się na zwiedzanie hali w budynku głównego. Przy wykorzystaniu makiety, Pan Ireneusz Gołda omówił jak działa jednostka, w jaki sposób  wykorzystuje do swojej pracy spiętrzone wody Jeziora Żarnowieckiego. Przedstawił najważniejsze dane dotyczącą zarówno wyposażenia Elektrowni jak i jej warunków technicznych. Uczniowie zeszli na poziom +6,00. Zobaczyli halę maszyn, halę montażową, zeszli na prawą stronę dolnej wody, a następnie udali się na teren zbiornika górnego, skąd doskonale widać rurociągi elektrowni. Wodę do pompo-turbin doprowadzają cztery rurociągi o długości 1100 m każdy. Średnica ich zmienia się od 7100 mm przy komorze wlotowej do 5400 mm w siłowni. Z korony zbiornika roztacza się przepiękny widok na jezioro i okolice. 

Warto było zobaczyć i dowiedzieć się jak funkcjonuje największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, znajdująca się  przecież tak niedaleko Wejherowa. 

 

Wróć