#SZKOŁA PAMIĘTA

12.11.2021

Podobnie jak w ubiegłych latach Nasza Szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Poniżej przedstawiamy działania w jakich uczniowie brali udział w ramach tej akcji.

W czwartek 28 października 2021, klasa 3dTp wraz z wychowawczynią oddła cześć pamięci zasłużonym dla Wejherowa, którzy zginęli w czasie II Wojny światowej. 

    


  


,,Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”. 
                                                                                                                 Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” 

Pokażmy, że pamiętamy! #SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, 
w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Wzorem lat poprzednich  uczniowie naszej szkoły pokazali, że pamiętają…

W naszym życiu są dni przepełnione radością i szczęściem. Są też inne, pełne zadumy, tęsknoty i smutku. To w te listopadowe dni przychodzimy na cmentarze, wspominamy i…odchodzimy. Uczniowie wiedzą, że to od nich zależy co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. W dniach 27, 29 października uczniowie klasy 2bBs pod opieką wychowawcy Pana Sebastiana Richtera i nauczyciela wychowania fizycznego i Pana Jacka Stawiasz , oraz uczniowie klasy 3cTp pod opieką nauczycieli Pani Agnieszki Kowalczuk i Pani Ilony Zadrożnej wykonali prace porządkowe na grobach. Grabili liście, usuwali mech i gałęzie z zaniedbanych nagrobków, a także z ochotą nieśli pomoc osobom starszym sprzątającym  groby swoich bliskich. Uczniowie przynieśli znicze i tam gdzie być może już nikt nie zapali lampki przystanęli w zadumie,  z szacunkiem i uznaniem podchodząc do miejsc spoczynku nieznanych im osób. Zapalone przez uczniów i nauczycieli znicze to symbol pamięci 
o zmarłych. 

Podczas akcji #SzkołaPamięta uczniowie zostali zapoznani z historycznym opisem cmentarza i genezą jego założenia. 

W ramach akcji, w szkole pamiętano również o potrzebie pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności: Romanie Dmowskim, marszałku Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim. W holu szkoły powstała piękna ekspozycja  wykonana przez Panie: Ilonę Zadrożną, Marlenę Piosik i Agnieszkę Kowalczuk.

W bibliotece za pomocą gazetki okolicznościowej upamiętniono ważne wydarzenie historyczne jakim jest odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Pokażmy, że pamiętamy! #SzkołaPamięta w naszej szkole to szczególna lekcja szacunku, historii i patriotyzmu!
Ilona Zadrożna, Agnieszka Kowalczuk, Sebastian Richter, Jacek Stawiasz

    

    

      

    

     


Już po raz trzeci „Elektryk” wziął udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #Szkoła pamięta. 

W październiku 2021 roku uczniowie klas maturalnych wraz z wychowawcami odwiedzili miejsce szczególne dla wszystkich mieszkańców Pomorza- Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Młodzież pod opieką przewodników poznała historię tego miejsca pamięci, obejrzała zbiory muzeum, ale co najistotniejsze- uświadomiła sobie cierpienie, ból, strach i przerażenie więźniów obozu. 

W budynku krematorium  nasi uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz, oddając w ten sposób hołd i szacunek pamięci tych, którzy w tym miejscu cierpieli i ginęli. 

Zwiedzanie Muzeum Stutthof to nie tylko niezwykle cenna lekcja historii, ale przede wszystkim lekcja uniwersalnych i ponadczasowych wartości, które powinien znać każdy młody Polak. 

  

  


Na godzinie z wychowawcą  dnia 02.11. w ramach akcji #SzkołaPamięta, odbyłem z uczniami pogadankę na temat ofiar w czasie II wojny światowej wśród inteligencji a szczególnie nauczycieli z powiatu morskiego czyli Wejherowa i okolic i zapaliliśmy znicze - przy tablicy upamiętniającej absolwentów Seminarium Nauczycielskiego w naszej szkole oraz przy pomniku nauczycieli, którzy zginęli w czasie wojny przy szkole podstawowej nr 4, co dokumentują zdjęcia.  
Andrzej Silikowski

  

Wróć