Spotkanie autorskie z p. Urszulą Kuczyńską

We wtorek 29.03.2022 r. nasza szkoła została zaszczycona wizytą pań przedstawicielek Polskich Elektrowni Jądrowych. Przeprowadziły one niezwykle ciekawą lekcję na temat elektrowni atomowych w Polsce i nie tylko. Na początku uczniowie dowiedzieli się o planach zbudowania takiej elektrowni niedaleko nas! Rozważane są dwie możliwe lokalizacje: Kopalino-Lubiatowo lub Żarnowiec, tam gdzie już za czasów PRL próbowano postawić reaktor. Okazuje się, że około 64% ludności pobliskich terenów deklaruje poparcie pomysłu postawienia elektrowni atomowej na Pomorzu. Są również plany, by do 2035 roku 25% Polskiej energii pochodziło z atomu!

Jednakże, nie było to sedno tego spotkania. Gwoździem programu było spotkanie z autorką książki „Atom dla klimatu”, p. Urszulą Kuczyńską, to niezwykle miła naukowiec mieszkająca na co dzień w Warszawie. W prezentacji, którą przygotowała, zawarła masę niezwykle interesujących informacji, a uczniowie chętnie brali udział w dyskusji z p. Urszulą.

Sama prezentacja uświadomiła wszystkim m.in.:
- czym są paliwa kopalne i jakie są skutki ich wydobywania i użytkowania przez używane na całym świecie, staromodne elektrownie,
- jaka jest przewaga elektrowni jądrowych nad odnawialnymi źródłami energii (OZE),
- czym jest Uran-235, czym on nie jest, gdzie jest wydobywany oraz jak go używać do uzyskania energii,

Oprócz tego prezentacja p. Urszuli Kuczyńskiej poruszyła sprawę wywołanej przez Władimira Putina wojny w Ukrainie. Był to kolejny przykład, dlaczego Polska powinna przejść na atom - by uniezależnić się energetycznie od Rosji. Te i inne sprawy szerzej zostały opisane w książce „Atom dla klimatu”, podarowane przez autorkę bibliotece szkolnej, a przeczytać powinien ją każdy, któremu ta lekcja się spodobała. Uczniowie są wdzięczni pani Urszuli za wizytę i lekcje w naszej szkole, jak również całej spółce Polskie Elektrownie Jądrowe.

Slava Ukraini!

Autorzy: Oliwier Kotłowski i Matvii Tertyshnyi