Nieletni Inżynierowie

Film o polskiej szkole i uczniach, a także polski nauczyciel zachwycili Wielką Brytanię i zdobyli nagrody na Satisfied Eye International Film Festival! Jeszcze nigdy ani polska szkoła, ani polski nauczyciel nie zostali docenieni w ten sposób i to w dodatku w przededniu Dnia Edukacji Narodowej. „Nieletni inżynierowie” zdobyli nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie („ELEKTRYK”), będący jednym z głównych bohaterów otrzymał Nagrodę Jury. Wyjątkowo, gdyż jest ona przyznawana filmom albo twórcom.

 

Nagradzając Ignacego Rejmaka, Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: „W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka”.

 

W uzasadnieniu nagrody za najlepszy film dokumentalny stwierdzono: „Zgłoszenia na tegoroczny festiwal pokazywały, w jakim punkcie znalazł się świat. Widzieliśmy wiele nieszczęść, ponurych scen i rozpaczy. Miło mi wręczyć Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego „Nieletnim inżynierom”. Cieszę się mogąc nagrodzić coś, co było tak podnoszące na duchu, po czym wszyscy wychodzący z kina czuli się lepiej. To wspaniały, cudownie poprowadzony film”.

 

Satisfied Eye International Film Festival jest jednym z niewielu, który zdołał odbyć się stacjonarnie. Sama ceremonia ogłoszenia zwycięzców festiwalu musiała się jednak odbyć online.

 

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły – pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. Historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy. To, co zobaczyli było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity. Widz obserwuje jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia. „Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.

 

Reżyserkami filmu „Nieletni inżynierowie” są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzyka Jan A.P. Kaczmarek (zdobywca Oscara).

 

TRAILER: https://youtu.be/MTCuVDe_mTk

FACEBOOK: https://www.facebook.com/NieletniInzynierowie/

 

W ciągu zaledwie miesiąca od premiery światowej na Zlin International Film Festival „Nieletni inżynierowie” oprócz wspomnianych dwóch nagród Satisfied Eye International Film Festival zdobył  także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego Delco Film Festival w USA. Od 22 listopada będzie można ich oglądać na Polish Film Festival w Los Angeles.

 

Koproducentami filmu są Mediolia, TVP, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

 

 Na stronie https://www.facebook.com/NieletniInzynierowie/ można się zapoznać z uzasadnieniem jury Satisfied Eye International Film Festival zarówno w przypadku filmu jak i Ignacego Rejmaka (także pod linkiem).